قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ

قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ

Posted on Posted in معیارهای انتخاب گوشی موبایل

در این مقاله قصد داریم در مورد شارژ سریع یا فست شارژ صحبت کنیم. آیا اساسا این تکنولوژی میتواند مفید باشد؟ خوب جواب بله است. قاعدتا قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ میتواند بسیار سودمند باشد.

امروزه زمان بسیار ارزشمند شمرده می شود. مثلا تصور کنید برای جلسه ای باید از منزل خارج شوید و ۱ ساعت بیشتر نمیتوانید در منزل حضور داشته باشید. گوشی شما ۱ درصد بیشتر شارژ ندارد. فکر میکنید گوشی شما طی این مدت به چه میزان شارژ خواهد رسید؟ ۲۰ درصد یا ۳۰ درصد. خوب این قطعا انتظار ما را برآورده نخواهد کرد. اما با قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ گوشی شما در عرض نیم ساعت به ۵۰,۶۰ درصد خواهد رسید. حتی در بعضی گوشیها کاملا شارژ خواهد شد. در ادامه در باره انواع فست شارژ، محاسن و معایب آن توضیح خواهیم داد.

قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ
قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ

ایراد قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ که تا به حال به آن فکر نکرده اید


 آیا به نظر شما این تکنولوژی همیشه میتواند مفید واقع شود؟ یکی از موضوعاتی که ما را به انتخاب یک گوشی هوشمند ترغیب کند موضوع باطری آن است. اگر دقت کرده باشید در گوشیهای قدیمیتر که حتی ظرفیت باطری آنها به مراتب کمتر از باطریهای امروزی بود ولی از دوام باطری بالاتری برخوردار بودند. برای مثال گوشی huawei g620 که باطری ۲۰۰۰ میلی آمپری دارد از گوشی nokia 6.1 که باطری آن ۳۰۰۰ میلی آمپر میباشد دوام بسیار بالاتری دارد. دلیل آن چیست؟ دلیل آن کاملا روشن است. زیرا ولتاژ بسیار بالایی به باطری وارد میشود که از تحمل آن خارج است که اگرچه ممکن است به آن آسیب نزند ولی از کیفیت و ظرفیت آن میکاهد. پس به کاربران توصیه میشود فقط در مواقع ضروری از قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ استفاده کنند.

فست شارژ و انواع آن


فست شارژ انواع مختلفی دارد که با وات ساعت اندازه گیری میشود. که در انگلیسی با w نشان داده میشود. برای مثال فست شارژ ۱۸ وات که در انگلیسی میشود fast battery charging18 w. یعنی توان این شارژر ۱۸ وات میباشد که میتواند یک باطری با ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر را در مدت نیم ساعت به ۵۰ درصد برساند. در حال حاضر فست شارژها به ترتیب توان عبارتند از ۱۰w 15w 18w 20w 25w 27w 30w 33w 40w 45w 50w و بالاترین آن که متعلق به کمپانی oppo میباشد که ۶۵w supervooc flash charge نیز نام دارد.

البته اخیرا شایعه شده که کمپانی xiaomi قصد دارد که یک فست شارژ ۱۰۰w یا ۱۰۰ واتی تولید کند که هنوز خبری از حضور آن در بازار نیست. بالا رفتن این مقدار وات به منزله این است که این گوشی میتواند در مدت کوتاهتری به درصد قابل توجه شارژ برسد یا کاملا شارژ شود. مثلا در گوشی oppo reno ace که از یک شارژر ۶۵ واتی پشتیبانی میکند قادر است این گوشی ۴۰۰۰ میلی آمپری را به مدت نیم ساعت کاملا شارژ کند.

توصیه ها و نکات پایانی ما برای کاربران گوشیهای هوشمند.
۱ حتی‌المقدور سعی کنید از شارژر سریع استفاده نکنید تا باطری شما ماندگاری بیشتری داشته باشد.

سعی کنید از شارژرهایی استفاده کنید که با گوشیتان سازگار باشد. ترجیحا شارژر فابریک گوشی. یا اینکه گوشی خود را با کامپیوتر لپتاپ شارژ کنید.

اگر در تنظیمات گوشی خود در قسمت باطری به گزینه فست شارژ بر خوردید آن را غیر فعال کنید.

نکته آخر برای کاربرانی که هم میخواهند گوشی موبایل آنها از دوام باطری بالایی برخوردار باشد و هم میخواهند ازقابلیت شارژ سریع یا فست شارژ بهره مند شوند توصیه میشود از شارژر با توان کمتر استفاده کنند. برای مثال اگر باطری گوشی شما ۴۰۰۰ میلی آمپر باشد بهتر است از یک شارژر ۱۸ واتی استفاده کنید. یا اگر ۶۰۰۰ میلی آمپر باشد باید از یک شارژر ۳۰ واتی استفاده کنید.

خلاصه این که بهتر است ظرفیت باطری گوشی بیشتر از توان شارژر باشد تا باطری دوام بیشتری داشته باشد.

برای مطالعه تمام مقالات معیارهای انتخاب گوشی موبایل کلیک کنید.

نویسنده سید کسری فردوسی

به نقل از دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *